czwartek, 28 stycznia 2016

Książę Mustafa, Selim, Bajazyd i Cihangir

Cześć dzisiaj będzie post o księciach Mustafie, Selimie, Bajazydzie, i Cihangirze.
Mam nadzieję, że będzie wam się podobał ten post.
Połączyłam wszystkich książąt w jednym poście ponieważ chciałam zrobić ten post długi.
Bo zapewne też długo czekaliście.
Zapraszam do czytania.

Książę Mustafa- Syn sułtanki Mahidevran i Sułtana Sulejmana.
Mustafa urodził się 1515 roku w Manisie. Mustafa miał problemy w relacjach ze swym ojcem już od bardzo wczesnych lat życia. Był pierworodnym synem i w związku z tym następcą tronu, ale ojciec, według niektórych historyków, był bardziej zainteresowany jego młodszym przyrodnim bratem Mehmedem, najstarszym synem Roksolany, najpierw konkubiny, a później żony Sulejmana. Sulejman faworyzował młodszego syna, co stwarzało wrażenie, że przygotowuje go do przejęcia tronu. Zachowanie ojca irytowało Mustafę. Następny szok przeżył po wysłaniu go do Amasyi z mającej większe znaczenie Manisy. Władanie Manisą przekazano Mehmedowi. Jednak po tym, jak został wysłany do Amasyi, Mustafa dostał wiadomość o edykcie napisanym przez Sulejmana. Ku jego miłemu zaskoczeniu, edykt wskazywał, że to właśnie on był jedynym pretendentem do tronu. Sulejman wysłał go do Amasyi nie dlatego, że nie chciał, by został jego następcą, ale by broniąc wschodniego wybrzeża imperium osmańskiego, nauczył się zarządzania dużym państwem. Edykt ten był przyjęty z ulgą przez armię i naród, jako że książę Mustafa był popularnym następcą tronu.
W Amasyi dowiedział się o śmierci swojego brata Mehmeda. Wydawało się, że wszystkie bariery między Mustafą a tronem zniknęły, ale pojawiło się kolejne wyzwanie. Inny brat Mustafy, Bajazyd został wysłany do Konyi, przydzielonego mu sandżaku. Była to krytyczna decyzja, ponieważ był on, jak i nieżyjący już Mehmed, synem sułtanki Hurrem. Jej poparcie dla własnego syna, Bajazyda, utrudniało karierę polityczną Mustafy, który z powodzeniem rządził Amasyą przez 12 lat. W 1547 roku w czasie wyprawy Sulejmana przeciwko Persji, sułtan spotykał się ze swymi synami, Selimem, Bajazydem i Mustafą w różnych miejscach i opowiadał im o sytuacji politycznej. Było to już długo po śmierci Mehmeda, ale współzawodnictwo między trzema książętami nadal trwało. Selim został wysłany do Anatolii jako książę Manisy w 1544 roku.
Życie Mustafy znalazło się znowu w niebezpieczeństwie, gdy sułtanka Roksolana i wielki wezyr Rustem Pasza uknuli przeciw niemu dworską intrygę na rzecz jej synów Selima i Bajazyda.
W czasie perskiej kampanii Sulejmana jego armia zatrzymała się na pewien czas w Eregli. Podczas gdy sułtan był w Ereğli, Rüstem Pasza zaproponował Mustafie dołączenie do armii ojca. W tym samym czasie ostrzegł Sulejmana i przekonał go, że Mustafa przybywa, by go zabić.
Mustafa przyjął propozycję Rüstema Paszy i zgromadził swoje wojsko, by przyłączyć się do ojca. Sulejman potraktował to jako zagrożenie i rozkazał zabić syna. Gdy Mustafa wszedł do namiotu ojca, by się z nim spotkać, strażnicy Sulejmana zaatakowali go i po długiej walce zabili, używając cięciwy od łuku.
Księcia Mustafę zagrał Mehmet Gunsur.




Książę Selim- syn sułtanki Hurrem i Sułtana Sulejmana.
Selim urodził się 1524 roku. Selim uważany za najmniej zdolnego z rodzeństwa. Już od małego miał spory ze swoim młodszym bratem Bajazydem. Zawsze ze sobą walczyli. Po śmierci Mustafy i Cihangira zostali tylko on i Bajazyd, obaj chcieli być władcami. Bajazyda stracono. A więc wygrał Selim, to on został sułtanem.  Gdy sułtan Sulejman odszedł, Selim sięgnął po władzę wraz ze swoją żoną sułtanką Nurbanu i swoim synem Muratem III. Niestety jego matka sułtanka Hurrem umarła już wcześniej i nie została Valide sultan. Podczas gdy sułtan wyruszył na wojnę z Persją mianował Selima swoim namiestnikiem. Na początku nie był wspierany. Później zaczął go wspierać Mehmed Sokollu, a Selim mianował go Wielkim Wezyrem. Był uzależniony od wina i zabaw. Dlatego przyjęła się nazwa Selim II Pijak.
Księcia Selima zagrał Engin  Ozturk.





Książę Bajazyd- syn sułtanki Hurrem i Sułtana Sulejmana.
Bajazyd urodził się w 1525 roku. Bajazyd już od małego umiał dobrze jeździć konno, strzelać z łuku czy walczyć mieczem. Rywalizował z Selimem chociaż każdy wiedział, że on jest lepszy. Miał ciągłe spory z Selimem kłócił się z nim nawet w obecności sułtana. Gdy podrósł wszyscy zaczęli go traktować poważnie. Coraz bardziej nienawidził Selima, ponieważ wiedział, że on jest bliżej tronu. Bajazyd miał żal do ojca z tego powodu iż sułtan nie zwraca na niego uwagi tylko zajmuje się innymi braćmi. Zdenerwował się również gdyż na miejscu Mehmeda sułtan do Manisy wysłał Selima. Podczas wyprawy na Persję Bajazyd i Mustafa zawarli umowę, że będą siebie wspierać. Bajazyd powiedział, iż będzie za wszelką cenę wspierał Mustafę, bo nie pozwoli żeby Selim zasiadł na tronie. Mustafa obiecał Bajazydowi to samo. Mustafa, Bajazyd i Cihangir bardzo się wspierali. Nie mieli bliższych kontaktów z Selimem. Bajazyd również został mianowany namiestnikiem sułtana podczas wojny. Po śmierci Mustafy i Cihangira tron miał być albo jego albo Selima gdy wiedział, że tron jest bliżej Selima zbuntował się przeciwko ojcu. Selim w 1559 roku zwrócił się do perskiego szacha gdzie następnie pokonał brata. Bajazyd próbował się schronić w Persji jednak z rozkazu ojca został stracony wraz ze swoimi czterema synami- Orhan, Osman, Abdullah, Mahmud. Oprócz tego miał trzy córki- Ayse, Hatice i Mihrimah. Wszystkie dzieci urodziła jego faworyta Rana. Miał również żonę sułtankę Huricihan.

Księcia Bajazyda zagrał Aras Bulut Iynemli






Książę Cihangir- syn sułtanki Hurrem i Sułtana Sulejmnana.
Cihangir urodził się w 1531 roku. Urodził się jako najmłodsze dziecko Sulejmana i Roksolany. Cihangir urodził się chory i przez całe życie cierpiał, a w dorosłym wieku z powodu choroby był garbaty. Prawdopodobnie właśnie dlatego stał się ulubionym dzieckiem swoich rodziców i jego kalectwo mogło grać rolę w tym, że Roksolana, wbrew zwyczajom, nie towarzyszyła żadnemu ze swoich synów po powołaniu ich na zarządców odległych prowincji, ale mogła pozostawać w pałacu Topkapi, co przyczyniało się do ciągłego wzrostu jej wpływów na niespotykaną skalęKsiążę otrzymał bardzo dobre wykształcenie i należał do najinteligentniejszych wśród rodzeństwa. Bardzo silnie związany był ze starszym bratem Mustafą. Zgodnie z współczesnymi mu przekazami Cihangir umarł z bólu po śmierci Mustafy. Pochowano go w stambulskim meczecie Sehzade, który został wybudowany na cześć jego, zmarłego dziesięć lat wcześniej, brata Mehmeda.

Księcia Cihangira zagrał Tolga Saritas.





A teraz troszkę wspólnych zdjęć :)




Kończę ten post :) Teraz zapraszam do komentowania :)
Mam nadzieję, że wam się podobało :)
Do zobaczenia w kolejnym poście :)


czwartek, 21 stycznia 2016

Spojlery

Cześć dzisiaj będzie post o tym co się wydarzy w dalszych odcinkach Wspaniałego Stulecia :)

Spojlery:
-Mustafa uratuje sułtanowi życie przed zamachem (na sułtana)
-Mustafa zostanie uduszony z rozkazu sułtana
-Cihangir z tęsknoty po ukochanym bracie też umrze
-Bajazyd zostanie zabity wraz ze swoimi czterema synami
-Tron obejmie Selim
-Nurbanu zostanie żoną Selima
-Mihrimah oprócz Ayse Humasah urodzi jeszcze syna Osmana
-Mihrimah nie rozwiedzie się Rustemem
-Mihrimah będzie miała romans z Pedro (swoim lekarzem)
-Rustem będzie miał romans z Gracią Mendes (bogatą żydówką)
-Mihrimah dostanie tytuł "Valide" (sułtanka matka) podczas panowania Selima
-Sułtan będzie dłużej żył niż Hurrem
-Hurrem umrze na groźną chorobę skóry
-Elqas Mirza nie wróci z wojny (zostanie schwytany przez Tachmaspa-króla Persji)
-Fatma ożeni się z Kara Ahmetem Paszą
-Fatma zostanie wygnana z pałacu przez sułtana
-Kara Ahmed Pasza zostanie Wielkim Wezyrem
-Jastrząb (Atamaca) zabije Rustema
-Będzie planowany zamach na Hurrem a zamiast niej zginie Afife Hatun
-Mihrunissa popełni samobójstwo na oczach Hurrem
-Nurbanu zabije Huricihan gdy ta się dowie, że Nurbanu ma romans ze strażnikiem
-Podejrzenie o zabicie Huricihan pada na Rane (faworyte Bajazyda)
-Ostatecznie Hurrem wiedząc, że za niedługo umrze pogodzi się z Mahidevran (wybaczą sobie)
-Gulfem zaplanuje zamach na sułtana, nie uda jej się to i zostanie zabita

Myślę, że te spojlery się podobały a teraz kilka zdjęć:

Cała obsada (3 sezon)





Sułtanki






Mam nadzieję, że post się podobał.
Zapraszam do kolejnych.
Zapraszam również do komentowania.

wtorek, 19 stycznia 2016

Sułtan Sulejman Wspaniały

Sułtan Sulejman.
Sulejman Wspaniały urodzony 6 listopada 1494, zmarł 5/6 września 1566 (podczas oblężenia Szigetvar) – sułtan Osmański w latach 1520–1566. Był synem Selima I Groźnego i Ayse Hafsy (Valide).
W czasach jego panowania Imperium Osmańskie osiągnęło szczyt swojej potęgi. Prowadził liczne wojny, w wyniku których znacznie rozszerzył jego terytorium (był największym, jeśli chodzi o obszar przyłączonych ziem, zdobywcą osmańskim). Przeprowadził reformę administracji, armii, finansów. Był mecenasem kultury oraz poetą (pisał pod pseudonimem Muhibbi).
Jego pierwsza żona miała na imię Fülane. Poślubił ją w roku 1511, gdy przebywał w Kefie. Urodziła syna Mahmuda, który zmarł podczas epidemii ospy 29 października 1521. W życiu Sulejmana nie odegrała znaczącej roli. Zmarła w 1520 roku. Prawdopodobnie dożyła 1550 roku. Druga żona nazywała się Gülfem. Jej synem był Murad. Również i on zmarł podczas epidemii ospy 10 października 1521. Gülfem została zabita podczas usiłowania dokonania zamachu na sułtana w 1562 roku. Trzecia żona –Mahidevran – była bardziej znana jako Gülbahar („wiosenna róża”). Po śmierci Mahmuda jej syn Mustafa (zarządca prowincji Manisa od 1533), początkowo uznany przez Sulejmana za następcę tronu, został stracony z polecenia sułtana, gdy ten ostatni zaczął obawiać się, że wpływy Mustafy w armii są zbyt wielkie. Czwartą żoną sułtana była Hürrem, w Europie znana jako Roksolana.
W 1521 urodziła syna Mehmeda. Swój silny wpływ na Sulejmana wykorzystała do zapewnienia następstwa tronu jednemu ze swoich synów. Urodziła sułtanowi po Mehmedzie kolejno córkę Mihrimah urodzona 21 marca 1522, i synów Abdullaha (zmarłego w dzieciństwie), Selima urodzony 28 maja 1524 (przyszłego władcę), Bajazyda urodzony w 1525  i Dżihangira  urodzony 9 października 1531.
Nieznane jest pochodzenie Roksolany, według różnych źródeł mogła ona pochodzić z ruskiej części Królestwa Polskiego i  została ofiarowana sułtanowi jako niewolnica przez paszę Ibrahima. Roksolana była wielką miłością władcy. Adresował do niej poezję miłosną. Para pozostawiła wiele listów miłosnych. W roku 1530 odbył się oficjalny ślub Sulejmana i Roksolany (po śmierci Ayse Hafsy) oraz wystawne wesele. Sułtanka zaproponowała budowę meczetu noszącego imię Sulejmana. Pomysł ten zrealizował nadworny architekt Sinan. Brała udział w walce o wyznaczenie następcy tronu; spowodowała, że jej syn Selim po śmierci ojca objął tron jako Selim II.
Siostry Sulejmana
  • Hatice – urodzona w 1496 roku w Edirne ,zmarła w 1538 roku w Stambule. Żona Ibrahima. Matka Huricihan i Osmana.
  • Fatma – urodzona w 1500 roku w Trabzonie zmarła w 1571 w Stambule. Żona Kara Ahmeda Paszy.
  • Beyhan – urodzona w Trabzonie zmarła w 1559 roku w Stambule. Żona Fehrata Paszy.
  • Sah -urodzona w 1509 w Manisie zmarła w 1572–1579 w Stambule. Żona Lutfi Paszy, matka Esmahan.

Sułtana Sulejmana zagrał Halit Ergenc.




Piszcie w komentarzach czy wam się podobało i  zapraszam do kolejnego postu ;)




niedziela, 10 stycznia 2016

Sułtanka Hurrem

Sułtanka Hurrem.

W 1521 urodziła syna Mehmeda. Miała doprowadzić do usunięcia dotychczasowej żony sułtana Mahidevran od łask Sulejmana. Swój silny wpływ na Sulejmana wykorzystała do zapewnienia następstwa tronu jednemu ze swoich synów. Urodziła sułtanowi po Mehmedzie kolejno córkę Mihrimah i synów Abdullaha (zmarłego w dzieciństwie), Selima (przyszłego władcę), Bajazyda i Dżihangira. W walce o wpływy na dworze doprowadziła do zamordowania najstarszego syna Sulejmana (ze związku z Mahidevran), Mustafy (1553), oraz wielkiego wezyra Ibrahima(1536).
W roku 1530 (data podawana przez angielskiego obserwatora sir Georgia Younga) odbył się oficjalny ślub sułtana Sulejmana Wspaniałego i Roksolany oraz wystawne wesele.
Zmarła 15 kwietnia 1558 i została pochowana w Stambule, przy meczecie Sulejmana.

Roksolana czyli Hurren  była nazywana bóstwem z Lechistanu albo Uśmiechniętą Sułtanką, Hürren Sultan − gdyż tak określali pochlebcy żonę Sulejmana Wspaniałego. Zakupiona na targu niewolnic przez wielkiego wezyra Ibrahima Paszę, została podarowana Sulejmanowi Wspaniałemu do haremu. Potężny władca, którego gniewu lękali się poddani i wrogowie, nie spodziewał się, że ofiarowano mu największą miłość jego życia. Sułtan uległ czarowi słowiańskiej niewolnicy, która niezwykle szybko poradziła sobie z hierarchią Wielkiego Haremu i stała się jego faworytą. W nielicznych ocalałych dokumentach zachowała się bardzo pochlebna jej charakterystyka, a pisano, że w jej oczach widać głębię i inteligencję. Roksolana, będąc nadzwyczajnym strategiem i artystką polityczną, jak mistrz szachowy rozgrywała wszelkie ataki haremowych rywalek. Sułtanka Hurrem w obawie o konkurencję podobnież nakazała, by najpiękniejsze niewolnice zostały wydane za paszów, a inne wyzwolone. W 1530 roku wymogła na Sulejmanie ślub i stała się żoną sułtana, a jak się później okazało, był to pierwszy i ostatni oficjalny ślub w dynastii Osmanów, nie licząc władcy z XIV wieku. W 1541 roku spłonął Stary Pałac, a Wielki Harem przeniesiono do siedziby sułtanów, Pałacu Topkapı. Sułtanka Hurrem znalazła się w samym centrum władzy. Tym bardziej, że Sulejman, wojownik o wiarę (ghazi), wciąż prowadził wojny i często był nieobecny w stolicy.


Sułtankę Hurrem zagrała (od pierwszego do trzeciego sezonu) Meryem Uzerli.





A w sezonie czwartym (zagrała już starsza aktorka) Vahide Percin.

Która sułtanka wam się bardziej podoba?

Piszcie w komentarzach i zapraszam do kolejnego postu ;)


środa, 6 stycznia 2016

Wspaniałe stulecie

Wspaniałe Stulecie

Za niedługo napiszę o filmie, który nazywa się Wspaniałe Stulecie.
Myślę, że znacie ten film.
Chciałabym się z wami podzielić różnymi ciekawostkami.
Uwielbiam ten film i mam bardzo dużą wiedzę o nim.
Dużo czytam i podzielę się tym.
Jeżeli będziecie chcieć to zapraszam do czytania.
(Następny post będzie 10 stycznia).