czwartek, 28 stycznia 2016

Książę Mustafa, Selim, Bajazyd i Cihangir

Cześć dzisiaj będzie post o księciach Mustafie, Selimie, Bajazydzie, i Cihangirze.
Mam nadzieję, że będzie wam się podobał ten post.
Połączyłam wszystkich książąt w jednym poście ponieważ chciałam zrobić ten post długi.
Bo zapewne też długo czekaliście.
Zapraszam do czytania.

Książę Mustafa- Syn sułtanki Mahidevran i Sułtana Sulejmana.
Mustafa urodził się 1515 roku w Manisie. Mustafa miał problemy w relacjach ze swym ojcem już od bardzo wczesnych lat życia. Był pierworodnym synem i w związku z tym następcą tronu, ale ojciec, według niektórych historyków, był bardziej zainteresowany jego młodszym przyrodnim bratem Mehmedem, najstarszym synem Roksolany, najpierw konkubiny, a później żony Sulejmana. Sulejman faworyzował młodszego syna, co stwarzało wrażenie, że przygotowuje go do przejęcia tronu. Zachowanie ojca irytowało Mustafę. Następny szok przeżył po wysłaniu go do Amasyi z mającej większe znaczenie Manisy. Władanie Manisą przekazano Mehmedowi. Jednak po tym, jak został wysłany do Amasyi, Mustafa dostał wiadomość o edykcie napisanym przez Sulejmana. Ku jego miłemu zaskoczeniu, edykt wskazywał, że to właśnie on był jedynym pretendentem do tronu. Sulejman wysłał go do Amasyi nie dlatego, że nie chciał, by został jego następcą, ale by broniąc wschodniego wybrzeża imperium osmańskiego, nauczył się zarządzania dużym państwem. Edykt ten był przyjęty z ulgą przez armię i naród, jako że książę Mustafa był popularnym następcą tronu.
W Amasyi dowiedział się o śmierci swojego brata Mehmeda. Wydawało się, że wszystkie bariery między Mustafą a tronem zniknęły, ale pojawiło się kolejne wyzwanie. Inny brat Mustafy, Bajazyd został wysłany do Konyi, przydzielonego mu sandżaku. Była to krytyczna decyzja, ponieważ był on, jak i nieżyjący już Mehmed, synem sułtanki Hurrem. Jej poparcie dla własnego syna, Bajazyda, utrudniało karierę polityczną Mustafy, który z powodzeniem rządził Amasyą przez 12 lat. W 1547 roku w czasie wyprawy Sulejmana przeciwko Persji, sułtan spotykał się ze swymi synami, Selimem, Bajazydem i Mustafą w różnych miejscach i opowiadał im o sytuacji politycznej. Było to już długo po śmierci Mehmeda, ale współzawodnictwo między trzema książętami nadal trwało. Selim został wysłany do Anatolii jako książę Manisy w 1544 roku.
Życie Mustafy znalazło się znowu w niebezpieczeństwie, gdy sułtanka Roksolana i wielki wezyr Rustem Pasza uknuli przeciw niemu dworską intrygę na rzecz jej synów Selima i Bajazyda.
W czasie perskiej kampanii Sulejmana jego armia zatrzymała się na pewien czas w Eregli. Podczas gdy sułtan był w Ereğli, Rüstem Pasza zaproponował Mustafie dołączenie do armii ojca. W tym samym czasie ostrzegł Sulejmana i przekonał go, że Mustafa przybywa, by go zabić.
Mustafa przyjął propozycję Rüstema Paszy i zgromadził swoje wojsko, by przyłączyć się do ojca. Sulejman potraktował to jako zagrożenie i rozkazał zabić syna. Gdy Mustafa wszedł do namiotu ojca, by się z nim spotkać, strażnicy Sulejmana zaatakowali go i po długiej walce zabili, używając cięciwy od łuku.
Księcia Mustafę zagrał Mehmet Gunsur.




Książę Selim- syn sułtanki Hurrem i Sułtana Sulejmana.
Selim urodził się 1524 roku. Selim uważany za najmniej zdolnego z rodzeństwa. Już od małego miał spory ze swoim młodszym bratem Bajazydem. Zawsze ze sobą walczyli. Po śmierci Mustafy i Cihangira zostali tylko on i Bajazyd, obaj chcieli być władcami. Bajazyda stracono. A więc wygrał Selim, to on został sułtanem.  Gdy sułtan Sulejman odszedł, Selim sięgnął po władzę wraz ze swoją żoną sułtanką Nurbanu i swoim synem Muratem III. Niestety jego matka sułtanka Hurrem umarła już wcześniej i nie została Valide sultan. Podczas gdy sułtan wyruszył na wojnę z Persją mianował Selima swoim namiestnikiem. Na początku nie był wspierany. Później zaczął go wspierać Mehmed Sokollu, a Selim mianował go Wielkim Wezyrem. Był uzależniony od wina i zabaw. Dlatego przyjęła się nazwa Selim II Pijak.
Księcia Selima zagrał Engin  Ozturk.





Książę Bajazyd- syn sułtanki Hurrem i Sułtana Sulejmana.
Bajazyd urodził się w 1525 roku. Bajazyd już od małego umiał dobrze jeździć konno, strzelać z łuku czy walczyć mieczem. Rywalizował z Selimem chociaż każdy wiedział, że on jest lepszy. Miał ciągłe spory z Selimem kłócił się z nim nawet w obecności sułtana. Gdy podrósł wszyscy zaczęli go traktować poważnie. Coraz bardziej nienawidził Selima, ponieważ wiedział, że on jest bliżej tronu. Bajazyd miał żal do ojca z tego powodu iż sułtan nie zwraca na niego uwagi tylko zajmuje się innymi braćmi. Zdenerwował się również gdyż na miejscu Mehmeda sułtan do Manisy wysłał Selima. Podczas wyprawy na Persję Bajazyd i Mustafa zawarli umowę, że będą siebie wspierać. Bajazyd powiedział, iż będzie za wszelką cenę wspierał Mustafę, bo nie pozwoli żeby Selim zasiadł na tronie. Mustafa obiecał Bajazydowi to samo. Mustafa, Bajazyd i Cihangir bardzo się wspierali. Nie mieli bliższych kontaktów z Selimem. Bajazyd również został mianowany namiestnikiem sułtana podczas wojny. Po śmierci Mustafy i Cihangira tron miał być albo jego albo Selima gdy wiedział, że tron jest bliżej Selima zbuntował się przeciwko ojcu. Selim w 1559 roku zwrócił się do perskiego szacha gdzie następnie pokonał brata. Bajazyd próbował się schronić w Persji jednak z rozkazu ojca został stracony wraz ze swoimi czterema synami- Orhan, Osman, Abdullah, Mahmud. Oprócz tego miał trzy córki- Ayse, Hatice i Mihrimah. Wszystkie dzieci urodziła jego faworyta Rana. Miał również żonę sułtankę Huricihan.

Księcia Bajazyda zagrał Aras Bulut Iynemli






Książę Cihangir- syn sułtanki Hurrem i Sułtana Sulejmnana.
Cihangir urodził się w 1531 roku. Urodził się jako najmłodsze dziecko Sulejmana i Roksolany. Cihangir urodził się chory i przez całe życie cierpiał, a w dorosłym wieku z powodu choroby był garbaty. Prawdopodobnie właśnie dlatego stał się ulubionym dzieckiem swoich rodziców i jego kalectwo mogło grać rolę w tym, że Roksolana, wbrew zwyczajom, nie towarzyszyła żadnemu ze swoich synów po powołaniu ich na zarządców odległych prowincji, ale mogła pozostawać w pałacu Topkapi, co przyczyniało się do ciągłego wzrostu jej wpływów na niespotykaną skalęKsiążę otrzymał bardzo dobre wykształcenie i należał do najinteligentniejszych wśród rodzeństwa. Bardzo silnie związany był ze starszym bratem Mustafą. Zgodnie z współczesnymi mu przekazami Cihangir umarł z bólu po śmierci Mustafy. Pochowano go w stambulskim meczecie Sehzade, który został wybudowany na cześć jego, zmarłego dziesięć lat wcześniej, brata Mehmeda.

Księcia Cihangira zagrał Tolga Saritas.





A teraz troszkę wspólnych zdjęć :)




Kończę ten post :) Teraz zapraszam do komentowania :)
Mam nadzieję, że wam się podobało :)
Do zobaczenia w kolejnym poście :)


2 komentarze:

  1. Super post! Ciekawe i przydatne informacje, w dodatku opatrzone zdjęciami.

    Jedna tylko podpowiedź, jeżeli cytujesz, choćby Wikipedie, zamieść taką informację na końcu posta.

    Czekam na kolejne wpisy

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje za miły komentarz. Tylko, że ja nic nie cytuje. Nic z tych rzeczy. Tak to prawda, że różne informację wyszukuję ale nie cytuje. Zmieniam to na własny wpis ;)
      Ps. kolejny post jest już w toku. Zapraszam ;)
      I pozdrawiam ;)
      Poz

      Usuń